pobrane

Wystawa Fotograficzna „W ruchu”

Grupa Fotograficzna Młodych Twórców (GFMT) działa w Domu Kultury “Klub Skolwin” od jesieni 2010 roku. Dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z ulicy Kamiennej oraz mieszkańcy Skolwina stanowią filar  młodego zespołu entuzjastów i pasjonatów fotografii. Warsztaty, które prowadzę, mają na celu edukację z zakresu fotografii cyfrowej. Młodzi twórcy zdobywają wiedzę, która pozwala im realizować własne pomysły. Każdy uczestnik zajęć jest „reżyserem jednego kadru”. Od fotografującej osoby zależy wszystko, co zaplanuje; miejsce zdarzenia, „główne role”, rodzaj światła, rekwizyty itp. Taka forma pracy „na planie” jest źródłem kreatywności i integracji współuczestników zajęć.

kwadroNowy projekt, który nazwałam „W ruchu”, miał za zadanie nauczyć młodych twórców pracy z poruszającym się obiektem. Długość czasu otwarcia migawki determinuje charakter zdjęcia. Umiejętny dobór tego parametru przyczynia się do artystycznej formy obrazu. Możemy zdjęcie zamrozić albo spowodować, że kadr będzie miał impet, a uchwycone w nim obiekty pozbawione zostaną ostrych krawędzi. Celem fotografów było „złapać” ruch – czyli wszystko to, co nie było statyczne. Na warsztatach i plenerach fotograficznych zespół realizował własne pomysły przy pomocy długoogniskowych i szerokokątnych obiektywów, filtrów załamujących światło, statywów, blend i światła ledowego. GFMT wykorzystała kostiumy do tworzenia fotografii kreacyjnej – teatralnej. Główne role „zagrały” dziewczęta z MOW. Ich ekspresyjna „gra” podczas realizacji wzbudziła w zespole wielki zapał i entuzjazm. Efektem wszystkich dokonań młodych twórców są oryginalne i różnorodne zdjęcia, w których ruch wymyka się spod kontroli migawki. Fotografia jako obraz jest elementem przekazu informacji. Aparat trzyma człowiek – decydujące są jego umiejętności – ale wrażliwość i talent płynące z serca są bezcenne. To dary, które sprawiają, że zachwycamy się dziełami amatorów; ich pomysłowość, chęć tworzenia i zaangażowanie ma dla mnie najwyższą wartość. To także komunikat do świata o tym, kim są – jak wiele pozytywnych cech, talentów, pragnień, marzeń i emocji skrywają pod pozorami buntu.

kwadro 2

We współczesnym świecie fotografia stała się bardzo ważnym środkiem komunikacji. Za jej przyczyną możemy uwiecznić świat, wyrażać uczucia i realizować ciekawe pomysły. GFMT w obecnym składzie jest na początkowym etapie swoich dokonań. Wierzę, że to, czego nauczyli się młodzi fotograficy przyczyni się do ich dalszego rozwoju i chęci tworzenia, a fotografia stanie się ich sposobem na wyrażenie własnej ekspresji. Świat ich wrażliwości i pasji dokumentują intrygujące zdjęcia, które prezentowane są na wystawie. Jestem przekonana o tym, że nie po raz ostatni będziemy świadkami, jak poprzez sztukę możemy wpływać na ich rozwój; jak ważną i znaczącą rolę w ich życiu wypełnia sztuka.

/Grażyna Ryngwelska-Stachurska/

GALERIA

Zajęcia GFMT realizowane są dzięki finansowemu wsparciu Wydziału Spraw Socjalnych Urzędu Miasta Szczecin w ramach zadania „Grupa fotograficzna Młodych Twórców”.