Kronika

WARSZTATY FLORYSTYCZNE

29.05. 18 i 05.06.18

Trudno powiedzieć, że robienie bukietów nie ma już dla nas żadnych tajemnic, bo byłoby to nieprawdą, ale po dwóch spotkaniach z panią Aliną Sendłak , wiemy nieco więcej na temat kompozycji oraz materiałów, które można wykorzystać w procesie jego tworzenia. Bo zdecydowanie jest to proces: wymagający czasu, cierpliwości i zapału, ale przynoszący niezwykły efekt, a co najważniejsze, satysfakcję z dokonanego dzieła.

 

SPACER WZDŁUŻ ULICY KOŚCIELNEJ

Ciekawe propozycje czasem się zdarzają. Tak było i tym razem: szybka propozycja niedzielnego spaceru przedstawiona niektórym z naszych seniorek. Nie było dużo czasu na zastanawianie się. Miejsc do dyspozycji także niewiele. Te panie, które skorzystały dowiedziały się bardzo wielu nowych rzeczy na temat Stołczyna od przewodnika Michala Gregorczyka. Dodatkową wartością był fakt, że podczas spaceru obecny był Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek.

photo0

WYCIECZKA  SENIORÓW DO GLINNEJ

22.05.2018

Wtorkowy poranek, 22 maja, przywitał nas pochmurnym niebem. Nie zniechęciło nas to jednak do wyruszenia na naszą wycieczkę. I słusznie, bo gdy dojechaliśmy do Cmentarza Wojennego Żołnierzy Niemieckich w Glinnej, przywitały nas pierwsze nieśmiałe promienie słońca. Ciekawa historia tego miejsca zachęciła nas do dalszego zwiedzania okolicy. Ogród Dendrologiczny w Glinnej zachwycił nas barwami, mnogością roślin i przestrzenią. Doskonałe miejsce na odpoczynek, naukę i obcowanie z przyrodą. Zamknięciem wycieczki było odwiedzenie „Krzywego Lasu”, niezwykłego dzieła człowieka, którego nie można pominąć będąc tak blisko…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

PRAWO DLA SENIORA

23.03.2018

Po spotkaniu z prawnikiem, panem Markiem Grąbczewskim, pewne sprawy stały się jaśniejsze. Różnica pomiędzy gwarancją a rękojmią nie stanowią już dla naszych seniorów kłopotu. Podobnie, jak prawo klientów podczas robienia zakupów: zarówno w sklepie, jak i przez Internet. Wiedza jest ważna, bo pozwala na egzekwowanie swoich praw i oszczędność czasu, pieniędzy i nerwów. Dzięki temu wykładowi, codzienne zakupy staną się zdecydowanie przyjemniejsze. Pierwsze spotkanie z prawnikiem jest dopiero początkiem cyklu, który ma poprawić komfort życia naszych seniorów.

BIOREZONANS i MAGNETOTERAPIA

15.03.2018

Dla niektórych to metody fascynujące, wśród innych budzące sprzeciw. Nie zmienia to faktu, że wiedza przekazana przez pana Idziego Krzyżaniaka była jak zwykle wyczerpująca, przedstawiona w bardzo ciekawy sposób, poparty wieloma przykładami.

20180315_172101

Wiele uczestniczek wykładu domaga się kolejnego spotkania promującego naturalne metody ochrony zdrowia. O czym ono będzie? Czas pokaże… Jedno jest pewne, na pewno nie będzie nudno.

20180315_172110

DZIEŃ KOBIET

08.03.2018

Kobiety… Od zawsze intrygują, zadziwiają, ciekawią, zaskakują. Ich wewnętrzna natura i piękno stanowiły od wieków temat do rozważań zarówno dla ludzi prostych jak i dla wielkich myślicieli. Dawne przysłowie francuskie mówi: „Czego chce kobieta, tego i Bóg chce” i czyni z niej narzędzie woli boskiej, jednocześnie podkreślając jej upór i stanowczość. Wergiliusz z kolei zapewnia nas, że: „Chwiejną i zmienną jest zawsze kobieta” piętnując jej kapryśny charakter i brak konsekwencji w działaniu. Obie te poniekąd sprzeczne opinie stara się godzić,  nieco zdezorientowany i zagubiony w swych poszukiwaniach prawdy o kobietach, Fryderyk Nietzsche. Mówi z właściwym sobie okrucieństwem że: „Cokolwiek się powie o kobiecie – jest prawdą”…

Co ciekawe najpiękniej o kobiecie wyraził się Mahomet. Ten sam, który zezwala mężowi na jej bicie, porównuje ją do żywego inwentarza i oddaje ją całkowicie w jego władanie. W słowach: „Cały świat i wszystko na nim jest piękne, ale najpiękniejsza jest kochająca kobieta”, czyni z niej ideał piękna, którego istotę i dopełnienie stanowi miłość.

Po krótkim wprowadzeniu jakiego dokonał Dyrektor Domu Kultury Pan Adam Komorowski, oraz po złożeniu Paniom życzeń z okazji ich święta, o20180308_161008odważną próbę odnalezienia odpowiedzi na stawiane od wieków pytanie o to „Jaką jest kobieta?” podjęli artyści podczas koncertu  p.t.: „Kobieta od A do Z” zaprezentowanego 8 marca paniom, z Klubu Seniora, z okazji Dnia Kobiet. Tym razem starali się nakreślić nam jej obraz za pomocą saksofonu, akordeonu i słów, zarówno ciepłych i pełnych słodyczy, jak i zimnych i nieco cierpkich…20180308_160950

Nie obyło się bez wzruszeń, wybuchów śmiechu, aż w pewnym momencie niesamowita atmosfera udzieliła się widowni, co zaowocowało ujawnieniem się skrywanych przez nasze seniorki talentów wokalnych i tanecznych.

A wszystko to miało miejsce w Domu Kultury „Klub Skolwin”.

NIECH ŻYJE BAL

 01.02. 2018

Nikt nie potrafi bawić się tak pysznie, jak nasi seniorzy. I choć wciąż nie ma naukowych interpretacji na ten temat, to wystarczy obserwacja: humor, integracja, dystans, pyszne jedzenie i zwykła chęć przebywania z  innymi ludźmi. To wszystko powoduje, że atmosfera także i tym razem   była niepowtarzalna. Jeśli to wszystko dodatkowo okrasimy grą i konferansjerką zespołu „Roland Band” , to wyjdzie, że jak się bawić, to tylko w Klubie Seniora.

07-DSC00629

 


STREET DANCE W KLUBIE SENIORA

A czemu nie? Taką alternatywę na wtorkowe styczniowe popołudnie mieli nasi seniorzy. Ci najbardziej wytrwali i najdzielniejsi stanęli naprzeciwko Anity Bugały po to, aby pokazać siłę, zaangażowanie talent taneczny i pasję szczecińskiego seniora. Było świetnie, wszyscy wyszli zadowoleni i chętni do powtórnych spotkań z naszą Mistrzynią.

IMG_2352


O BENEDYKCIE POLAKU

9.01.2018

Nie sposób opisać p800px-HedwigManuscriptLiegnitz_aasji, wiedzy i umiejętności prowadzącego prezentację o dokonaniach franciszkanina Benedykta Polaka, pana Roberta Szyjanowskiego,  który 9 stycznia zabrał nas w niezapomnianą podróż przez Europę, aż w głąb Azji… Było inspirująco, ciekawie, momentami niebezpiecznie, dlatego czekamy na więcej.

 


SPOTKANIE Z PANIĄ OLĄ

11.01.2018

cosmetics-2611803_960_720

Świadoma pielęgnacja cery dojrzałej, troska o ciało, skład kosmetyków, domowe sposoby pielęgnacji ciała i kosmetyka profesjonalna to zagadnienia, które podczas spotkania z kosmetyczką i fizjoterapeutką Aleksandrą Czubalą zgłębiały nasze panie, podczas czwartkowego ( 11 stycznia) spotkania. Liczne pytania niezbicie dowodzą, że mimo nieprzeciętnej urody, nasze seniorki chcą się stawać jeszcze piękniejsze.


WARSZTATY SCRAPBOOKINGU I CARDMAKING

07.12.2017

SAMSUNG CSC

No cóż, w życiu każdego Seniora zdarzają się rzeczy dziwne i nieoczekiwane, a przynajmniej dziwnie i zaskakująco nazywane. No i zdarzyły się choć skądinąd nie miały one nic wspólnego z nauką języka angielskiego ani żadnego innego. Co to jest scrapbooking i cardmaking? W ogromnym skrócie opisać to można, jako metodę ozdabiania albumów oraz wykonywania ozdobnych kartek okolicznościowych Prekursorami tej metody byli Mark Twain i Thomas Jefferson.  To tyle, bo reszty można dowiedzieć się podczas warsztatów prowadzonych przez panią Basię Bartoszewicz. Te grudniowe już za nami, ale jesteśmy pewni, że w towarzystwie pani Basi poznamy jeszcze wiele metod, które zastosujemy podczas wykonywania albumów i kartek okolicznościowych.

FOTORELACJA


WIEŃCE ADWENTOWE

24.11.2017

20171124_144025

W piątek,  grupa ambitnych i zaangażowanych seniorek uczestniczyła w warsztatach dotyczących przygotowywania wieńców adwentowych. Atmosfera była serdeczna, a jak sama prowadząca  – Katarzyna Szczęsna stwierdziła, praca przebiegała w oparach szczęścia i przy intensywnym aromacie kawy. Kolejny raz nasze seniorki udowodniły, że ich ręce potrafią więcej, niż im się wydaje…

20171124_144029


ANDRZEJKI

17.11.2017candle-1537080_960_720

Andrzejkowy wieczorek taneczny w „Klubie Seniora” już za nami. Podczas zabawy, która miała miejsce 17 listopada, grał zespół Roland Band, a seniorzy wraz osobami towarzyszącymi tańczyli do upadłego, Atmosfera jak zwykle była wspaniała, a po piątkowym wieczorze pozostały wspomnienia i plany na następną imprezę.

key-2706188_960_720

FOTOGALERIA


POZNAŃ

11.11.2017

 Dzień Niepodległości w Klubie Seniora przebiegał pod znakiem św.2000px-POL_Poznań_COA.svg Marcina i firmowanych jego imieniem rogali. We wczesnych godzinach porannych, udaliśmy się, silną grupą do stolicy Wielkopolski. A tam… zwiedzaliśmy, poznawaliśmy historię, jedliśmy rogale i spędzaliśmy czas w przemiłej atmosferze, choć niekoniecznie we wspaniałych okolicznościach pogodowych. Jednak, nawet brak słońca, nie potrafił ukryć urody Poznania oraz gościnności jego mieszkańców, w dniu imienin św. Marcina.

 


WSPÓŁCZESNE ZAGROŻENIA UKRYTE W ŻYWNOŚCI

09.11.2017

Przeprowadzony przez Edytę Jaroszewską-Nowak wykład eat-2008578_960_720 (1)rzucił nowe światło na to, co znajduje się na naszym stole i w sklepach. Żywność GMO, gotowe produkty  o obniżonej zawartości składników mineralnych i witamin to tylko nieliczne z wielu zagrożeń, które człowiek może spotkać podczas wizyty w sklepie. Nasuwa się pytanie: jeść czy nie jeść?  Jeść, ale rozsądnie, z refleksją i odpowiedzialnością za dokonywane wybory. Czytanie etykiet czy wybór produktów lokalnych powinny być pierwszym krokiem robionym przez świadomego konsumenta. Potem już pójdzie łatwo, żeby tylko po drodze starczyło odwagi i determinacji do życiowych zmian, które mają na celu jedno; zdrowie.


ROLA WODY W ŻYCIU CZŁOWIEKA

19.10.2017

2000px-Water_drop_2.svg

O roli wody w życiu człowieka, jak ją pić, do czego jest potrzebna, co dzięki niej zyskują ludzie i środowisko mówił pan Idzi Krzyżaniak podczas prezentacji realizowanej dla seniorów dnia 19 października 2017 r. Opowiadał o wpływie wody na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka: że warto po nią sięgać, gdy boli głowa i spada koncentracja uwagi. Prowadzący przekazał wiele cennych informacji, które skłoniły naszych seniorów do refleksji na temat prostych sposobów wpływających na wzrost komfortu życia.


 WIECZOREK TANECZNY Z OKAZJI DNIA SENIORA

13.10.2017

Można się pogubić w datach zwiastujących święto seniorów… Kalendarz daje wiele możliwości, bo 1 października to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października to Europejski Dzień Seniora, a 20 listopada to Ogólnopolski Dzień Seniora… Z22449596_1547551248617223_2412283181436637915_n tej okazji (można sobie wybrać datę, która najbardziej przypadła do gustu), 13 października ( w piątek) odbył się w Domu Kultury  wieczorek taneczny dla seniorów z naszego klubu. Było smacznie, wesoło, kolorowo i dynamicznie. Zabawa trwała od pierwszego do ostatniego dźwięku zagranego przez orkiestrę a nasi seniorzy kolejny raz pokazali, że mają tyle energii, że mogliby nią zasilić nie tylko  Skolwin, ale całe województwo zachodniopomorskie.

FOTORELACJA


ŚWINOUJŚCIE

2017

POL_Świnoujście_COA.svg

 …to kolejne miejsce, które, co już się chyba stało miłą tradycją naszych wyjazdów przywitało (i pożegnało) nas piękną pogodą, która nie skąpiła nam ciepłych promieni słonecznych i miłej temperatury powietrza. Taki zresztą był cel: zażyć świeżego morskiego powietrza, pooddychać jodem, pospacerować po plaży i wrócić do domu… Z pewnym zaskoczeniem i niedowierzaniem powitaliśmy nieoczekiwaną atrakcję, która spokojnie i majestatycznie przechadzała się w pobliżu naszej grupy: stado dzików, które swoim zachowaniem przypominało raczej łaknące pieszczot i posiłku psiaki, niż groźne zwierzęta. Po zrobieniu sobie wielu fotografii, w tej nieoczekiwanej scenerii, wsiedliśmy na prom, po czym już bez żadnych przygód powróciliśmy do Szczecina kończąc tym samym letni sezon wycieczkowy.

Na następny wyjazd seniorów zapraszamy w grudniu. O szczegółach poinformujemy wkrótce…


WINOBRANIE 

2017

asd

Choć święto wina i winiarzy w Zielonej Górze dopiero się rozkręca, to nasi seniorzy udział w tym przedsięwzięciu mają już za sobą: Palmiarnia, Park Winny, Muzeum Ziemi Lubuskiej ( z wystawami poświęconymi torturom i winiarstwu) oraz Starówka zostały zdobyte.  Liczne kramy, na których swoje produkty oferowały lokalne i egzotyczne winnice zostały poddane dokładnej weryfikacji przez nasze uczestniczki. Atmosfera wydarzenia udzieliła się wszystkim, gościnność zielonogórzan także, dlatego można dobitnie stwierdzić, że pierwszy udział w Winobraniu na pewno nie był ostatnim.

FOTORELACJA


Wycieczka do Międzyzdrojów i Wolińskiego Parku Narodowego 

11 lipca 2017 r.

1024px-POL_Woliński_Park_Narodowy_LOGO.svg

W pięknych okolicznościach przyrody przyszło nam podróżować do Wolińskiego Parku Narodowego i Międzyzdrojów. Podczas, gdy 10 i 12 lipca deszcz lał się z nieba niczym nieskrępowanymi strumieniami, 11 lipca aura zachwycała: gorące słońce i przyjemny nadmorski wietrzyk zachęcały do eksplorowania parku i międzyzdrojskiej plaży. Podczas wycieczki mieliśmy możliwość zapoznać się z roślinami i zwierzętami zamieszkującymi żubrowisko. Zobaczyliśmy, jak żyją żubry, jelenie, sarny, dziki i bielik. Zachęceni pięknem przyrody wybraliśmy się także nad Jezioro Turkusowe, żeby na własne oczy przekonać się o jego niezwykłych właściwościach. Potem przyszedł czas na Oceanarium. Znane i nieznane gatunki stworzeń wodnych zachwycały barwami oraz stylem życia. Zwieńczeniem wycieczki były spacery po plaży, Alei Gwiazd, delektowanie się smakami nadmorskich przysmaków i niezwykłym nadmorskim powietrzem. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów, w oczekiwaniu na następną wycieczkę.

FOTORELACJA


CYMES

22 czerwca 2017 r.

Ostatni koncert przed wakacjami, dedykowany seniorom, już za nami… O oprawę muzyczną zadbała Agencja Artystyczna Pro Musica”.  Pieśni i  tańce żydowskie wykonywane na klarnecie, akordeonie i pianinie przy fantastycznym wsparciu wokalnym Justyny Jeleń pozwoliły poczuć klimat i kulturę żydowską. Całości  towarzyszyły anegdoty, dowcipy i historie opowiadane przez panią Bożenę Morda.


HORTULUS

20 czerwca 2017 r.

logo-duz-1280

 Wczesnym wtorkowym porankiem wyruszyli nasi dzielni seniorzy do ogrodów. Nie były to byle jakie ogrody: Hortulus Ogrody Tematyczne i Hortulus Spectabilis. Na temat flory wiedzą już chyba wszystko, choć znajomość tematu już wcześniej była ponadprzeciętna. Ogród różany, biały, francuski, japoński , angielski to tylko nieliczne atrakcje, których mieli okazję doświadczać. Nieprzeciętna przyroda, niesamowite barwy i piękna pogoda – to wszystko powodowało, że żal było opuszczać to miejsce. Na otarcie łez nasi seniorzy pojechali do Kołobrzegu, w którym przy gościnnej aurze zażywali jodu  i chłonęli morskie widoki.

FOTORELACJA


KAWIARENKA SENIORA W MUZEUM

prt_210x87_1462274003_2x

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami grupa seniorów działających przy Domu Kultury „Klub Skolwin” odwiedziła Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Wizyta w pierwszej szczecińskiej zajezdni tramwajów elektrycznych była podróżą nie tylko historyczną, ale także sentymentalną. Warszawy, Syreny, Junaki, Fiaty i inne pojazdy można było podziwiać i przypominać sobie, jak królowały na szczecińskich drogach. Wszystko to okraszone ciekawostkami dodawanymi  przez przewodnika. Po intensywnej wycieczce nadszedł czas na relaks i pyszne tosty w „Cafe Niebko”. Po świątecznym spokoju warto było tydzień zacząć od ciekawej wyprawy do muzeum.


TANIEC Z KOGUTKIEM I ZWYCZAJE WIELKANOCNE

animals-2024070_960_720

 to tytuł koncertu zorganizowanego z myślą o uczestnikach „Klubu Seniora”. Wydarzenie, które miało miejsce 6 kwietnia 2017 r., i pozwoliło na wyprawę w różne zakątki Polski i poznawanie zwyczajów związanych z obchodami Wielkanocy. Całość okraszona świetną muzyką graną na klarnecie i akordeonie zachęcała seniorów do aktywnego odbioru, którego jednym z elementów był żywiołowy krakowiak wykonany przez jednego z naszych seniorów i prowadzącą koncert.


BARDZO INTENSYWNY PONIEDZIAŁEK…

images

ma za sobą grupa seniorów ( a właściwie seniorek), która podjęła wyzwanie i uczestniczyła w całodniowym szkoleniu Nordic Walking. Panie, pod okiem szkoleniowca i kandydatów na instruktorów poznawały techniki chodzenia podstawowego oraz fitness. Uczestnicy mieli okazję poznać i wypróbować w praktyce profesjonalny sprzęt do Nordic Walkingu,  analizować popełniane błędy i poprawiać je na boiskach OKS „Świt” Szczecin – Skolwin.

A sobotę…w oparciu o poznaną wiedzę, wyruszą doskonalić umiejętności i przekazywać swoją wiedzę innym seniorom

FOTORELACJA